Çilenin Sultanları

Başlık Şahan Gökbakar’dan, bir twitter mesajında yazmış. Çok beğendim, sorun edeceğini de sanmıyorum.

Ülkede kendine “Solcu” diyen bir kitle var; rakı sofrasında memleket kurtarıyorlar ama suya sabuna dokunmadan. “Taş var bak burada” diyorsun, “Aaaa bi ben mi kaldım” diye tüyüveriyor. “Ekmek parası” diyor, “Ben sanatıma bakarım” diyor, “Siz anlamıyorsunuz” diye aşağılıyor. Kimi de net dönüyor, dün “Kara” dediğine bir sabah uyanıp “Ak” diyebiliyor.

Ben bunlara “Yumuşakça” diyorum, çünkü doğuştan omurgasızlar!

Bir de beğenmezler, “Ayyy Recep İvedik, ne banal” diye. Ulan film o film, çocukları gülmekten altlarına işetiyor. Şahan ile Recep ayrı insanlar; biri hayal kahramanı diğeri o hayal kahramanını canlandıran aktör.

AKP’nin her hukuksuzluğunda, her depremde, her selde, yangında Şahan tepkisini net koyar. “Filmime yasak koyarlar mı? İşsiz kalır mıyım, Silivri!” diye düşünmeden döker içini.

Bu sebeple kendisini ayrı severim, başlığını da mutlulukla kullanıyorum.

GELELİM KONUMUZA

Kadın Voleybol Milli Takımı, Milletler Ligi II. Etap maçları için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. THY kızlarımızı ekonomi sınıfında 13 saat uçurdu. Sadece bacak boyları onlara bu çileyi hazırlayan badem bıyıklıların toplam boyu kadar olan kızlarımız da hâliyle, “Sığmadık” diye şikayet ettiler.

Önce bu kumpası hazırlayan tarikat uzantılarının trolleri sahneye çıkarak kızları kapris yapmakla suçladılar. Sonra emeği geçen voleybol federasyonu ve THY görevlileri birbirinden yıvışık savunmalar yaptılar.

Federasyon, “Bizim business klas bilet alma yetkimiz yok” dedi. A be çakal gözlüm yetkin olmayabilir ama etkin olabilir. Dünyada bir numara olan tek şeyimiz bu kızlar bir de ünlü ekonomistin eseri ekonomimiz var. O da bir numara ama geriden.

Bir federasyon görevlisi, “30 kişilik yer istiyoruz ama bizim takımın yarısı 2 metreye yakın” diye uyarıda bulunamamış mı!

Biletler gelince, “Sığmayız” diyememiş mi?

Federasyonda bir insan yok mu derdini THY’ye anlatabilecek?

THY de cevap vermiş, “Yerler dolu, çok geç” diye.

Daha birkaç ay önce Adıyaman’daki tarikat şeyhinin cenazesine ardı ardına uçak kaldıran aynı THY değil mi?

Aklımızla oynamayın bizim, aile ziyaretine bile uçakla giden siyasetçi var bu memlekette. “İtibardan tasarruf olmaz” diyen cumhurbaşkanı var! Ne yani ülkedeki tek itibar edilesi insan mı sanıyor kendini.

İĞNE VE ÇUVALDIZ GÖREV BAŞINA

Kısaca bu iş baştan sonuna iyi kokmuyor ki ne yazık ki daha sonuna gelmedik.

Popülist ve sporun içinde olmayan usta yorumculardan federasyon ve THY için tonla eleştiri çıktı.

Haklılar mı, haklılar çuvaldızı köklemişler liyakatsızlara ama iğneyi biraz da diğer tarafa batırmakta fayda var.

İlk etap maçlarında istenilen sonuçları alamadık. Fransa’yı 3-0, Hollanda’yı 3-1 mağlup ettik ama İtalya’ya 3-1, Japonya’ya da 3-2 yenildik. Japonya’ya maçı 2-0’dan verdik; yakıştı mı sultanlara!

Koltuk krizini sosyal medyayla değil de menajer aracılığıyla çözebilirlerdi.

Bu şikayetler biraz alınan sonuçların üzerini örtmek amaçlı mı diye insanın aklına gelmiyor değil.

Neticede kızlarımıza giyim ve yaşam tarzlarını beğenmeyip eziyet etmek isteyen bir dolu tarikatçı illa ki vardır ve ellerinden geleni de yapmışlardır.

Şu kesin ki ahlaksızlıkla suçladıkları o kızlar ahlaklarının zekatlarını verseler bu zır cahiller ihya olurlar.

Bir de diğer olimpik sporcular nasıl uçuyorlar çok merak ettim.

Mesela Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda, 2023 Dünya Okçuluk Şampiyonası ile 2024 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Türk okçuluk tarihinin ilk Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu olmuş 1.82 metre boyundaki sporcusu Mete Gazoz en aşağı ABD kadar uzak olan Japonya’ya uçağın neresinde uçmuştur?

NOT: Yarın akşam ilk grup maçımızı Almanya ile TS 22:30’da Teksas’ta oynuyoruz, haydi ekran başına.

Visited 137 times, 1 visit(s) today