Güzel ve çirkin

Fransız romancı Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve tarafından yazılmış harika bir masaldır. Orijinal adı “La Belle et la Bête”tir. Bu yazıda masalın hikâyesinden uzaklaşıp sadece başlığında gezineceğiz biraz.

“Belle”in güzelden başka anlamı yok ama “Bête”in öyle değil; isim olarak önce “Canavar” sonra da “İçgüdülerinin esiri olan kişi” demek.

Sıfat olarak ise, “Akıl yoksunu, dengesiz, muhakemesi olmayan” demek. Dikkat eksiği olanlara da Fransızlar sıklıkla “Bête” derler. Bizdeki karşılığına en iyi uyan kelime sanki, “Denyo”.

PSİKİYATRLAR GÖREV BAŞINA

Dönelim konumuz olan derbi maça; aradan 36 saat geçti ama hâlâ Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un yaptığı çirkin baskın konuşuluyor. Hatta İsmail Kartal’ın Okan Buruk’u uyutarak camiasına kazandırdığı büyük umut ve prestijin güzelliğini bile gölgeledi saygısızın içgüdülerine yenilerek yaptığı saldırı.

Koskoca Fenerbahçe Başkanı’nın davranışlarının sosyolojik boyutlarını, çocukluk travmalarını, paranın her insanda başka durduğunu, bazı insanların futbolun bir spor olduğunu anlayamamasını irdelemek bana düşmez; psikolog, psikiyatr hatta nörologların işi o!

BAKALIM ÜLKEDE BAKAN VAR MI!

Ancak 35 yıllık bir spor yazarı olarak iki şey söyleyebilirim…

1) Ali Koç ve beraberindekiler, yüksek rütbeli emniyet mensupları da dahil olmak üzere yargılanmalılar. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç bu davanın en yakın takipçileri olmalılar. Aksi taktirde silahlı çatışmaların yaşanması kaçınılmazdır. Ali Koç, babası ve dedesi zengin olduğu için bu çirkinlikten sıyrılamamalı.

2) Bu saldırı Fenerbahçe karşısında uyuyan Galatasaray’ın teknik heyet ve futbolcularına ihtiyaç duydukları motivasyonu sağladı.

Kısaca Ali Koç’un çok büyük ihtimal alkolün de etkisindeyken (Kendi yöneticisinin bile gırtlağına sarılan bir başkan için düşünebileceğim en zarif mazeret) yaptığı şov camiaya kazandırılacak şampiyonluğun ihtimallerini eser miktara indirdi.

Galatasaray yönetimi de bu mağlubiyetten ders çıkarmalı. Kenarda maçı okuyacak ve gerektiği zamanda gerekli değişiklikleri yaptırabilecek bir ismi derhal kulübeye monte etmeli. 70’inci dakika değişiklik inadı bir Kopenhag bir Bayern bir de Fenerbahçe maçına mal oldu!

NOT: Başta saldırganlara aman vermeyen Galatasaray Genel Sekreteri Eray (Yazgan) kardeşim olmak üzere tüm Galatasaray Camiası’na geçmiş olsun diyorum. İtidalli davranıp çatışma çıkartmadıkları için de teşekkür ediyorum.

Visited 254 times, 1 visit(s) today