Omurga

“Omurga (Spinal kolon), yani columna vertebralis vücudu destekleyen servikal, torasik, lumbar, sakral ve koksiks olarak gruplanan 26 kemikten 33 vertebradan oluşan ana yapıdır. Omurga, vücudu desteklemek üzere torasik ve pelvik uzuvların arasında bir köprü oluşturur.”

Bu bilimsel açıklaması; bir sürü tıbbi terim kısaca, “Vücudu dik tutan kemikler topluluğu” demek istiyor.

Bilimi sevsem de benim bugün bu kelimenin bilimsel anlamıyla işim yok. Mecazi anlamda yokluğundan bahsedeceğim.

Yani omurgasızlıktan!

Bir insana omurgasız dediğimizde aslında ona, “Belirgin bir duruşun yok, duruşun çıkarlarına göre değişiyor, rüzgar ne yönden eserse o yöne dönüyorsun” demek istiyoruz; güzel bir kısaltma ve benzetme.

Omurgasız ya da omurga sıfır sıklıkla politikacılarda görülüyor.

Bazıları çaktırmadan omurga sıfırın gereklerini yerine getirirken bazıları da gözümüzün içine baka baka bir gün ak dediklerine ertesi gün kara diyebiliyorlar.

ÇAKTIRMADAN YAPANLAR

Bence CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in birkaç hafta önce sevenlerine, “Çürük, sürtük, nankör, terörist”, bizzat başında bulunduğu partiye, “Çöp, çukur, çamur” diyen AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda cumhurbaşkanlığı da yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağına gitmemesi gerekiyordu.

Tatlı su solcuları, ölümüne demokratlar, “Politika böyle bir şey” deseler de bana ters kardeşim. Üç gün önce bana ve beni sevenlere söven adam bugün bana methiyeler düzüyorsa vardır bunun içinde bir çapanoğlu.

Uyanamamışlar için açık açık yazayım.

Özgür Özel, AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda cumhurbaşkanlığı da yapan Recep Tayyip Erdoğan için bir Ekmeleddin İhsanoğlu, bir Muharrem İnce, bir Kemal Kılıçdaroğlu’dur!

Yani seçimde yutulacak kolay lokma.

Taaaaa 4 sene sonrasının gündemine oturttu ülkeyi yalama basını da kullanarak. İşin garibi yalatılmayan basın da şimdiden seçim atmosferine girdi, “Günün birinde belki bize de biraz yalatırlar” hevesiyle!

Göçmen sorunu, adaletteki katastrof, pahalılık, enflasyon, adaletsiz gelir dağılımı, sınır tanımayan nepotizm, dini kullanarak AUDİ’den inmeyenler, eğitimdeki kalitesizlik, tarikatlardaki sapıklıklar, Arap seviciliği, Ortadoğu’da dilenci gibi kapı kapı dolanma, 5’li çete vs. dururken “Seçimde CHP’nin adayı kim olsun”u konuşmak tabii ki AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda cumhurbaşkanlığı da yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın işine geliyor.

Eğri oturalım doğru konuşalım.

AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda cumhurbaşkanlığı da yapan Recep Tayyip Erdoğan kitlesine zaten ne kitlerse kitlesin sorun yok, sorgusuz yedirebiliyor.

Aynı konuyu CHP’lilere, tatlı su solcularına, ölümüne demokratlara da aynı ustalıkla yedirebilmesine son derece şaşkınım.

Özgür Özel o görüşmeye gitmemeliydi, gitse de kendi gündemiyle gitmeliydi, “Anayasa çiğnendiği sürece şahsınızla konuşacak tek bir kelimem yok” diyerek olay mahallini terk etmeliydi.

O zaman boşa oy atmadığımı hissederdim.

GÖZÜMÜZÜN İÇİNE BAKA BAKA YAPANLAR

Ne demişti seçimden önce AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda cumhurbaşkanlığı da yapan Recep Tayyip Erdoğan?

– Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız.

Şimdi ne diyor?

– Biz, mülakatları görevin gerektirdiği zorunluluklar dışında kaldırmayı vadettik. Görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesi temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında gerekli olabilir. Elbette mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok mühim bir konu. Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz. 

Kısaca, “Kaldırmıyoruz” diyor.

Başka söze gerek var mı!

GÜLE GÜLE GONCA

Lanet olasıca hastalık bir sevdiğimizi daha elimizden aldı.

Galatasaray Lisesi’nden, Kalamış’tan, Cemiyet’ten arkadaşım Gonca (Sarış) da artık o muhteşem sofraya oturdu bizi bekliyor.

Güleç yüzünü, şen kahkahalarını o güne kadar hep arayacağız.

Selam söyle herkese, gelip de sizi uyandırana dek huzur içinde uyuyun😔

Visited 79 times, 1 visit(s) today