Abuzittin Üniversiteleri

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ortadoğu Üniversitesi; belki aklıma gelmeyen 3-5 üniversite daha ekleyebiliriz listeye.

Bir de Özal sonrası liberalizmin doğurduğu özel üniversiteler var. Onların da 5-10 tanesinin dışında kalanı Abuzittin. Sahibinden, AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda cumhurbaşkanlığı da yapan Recep Tayyip Erdoğan’dan başka kimseye yararları yok.

Sahibine para kazandırıyor, AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda cumhurbaşkanlığı da yapan Recep Tayyip Erdoğan’a ise işsizlik oranını saklama imkanı. Üniversite öğrencisi işsiz sayılmıyor ya. Abuzittinler olmasa Pinokyo TÜİK verilerine göre sayısı 3.5 milyon olan işsizler ordusuna 6.5 milyon daha katılacak.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) açıklamasına göre 2022-2023 eğitim öğretim yılında toplam 6 milyon 950 bin 142 öğrencinin 6 milyon 204 bin 078’i devlet üniversitelerinde, 735 bin 433’ü vakıf üniversitelerinde, 10 bin 631’i vakıf meslek yüksek okullarında öğrenim görüyor.

7 milyon genç üniversitede okuyor. 6.5 milyonu okuduğu branşta iş bulamayacak. Yani haybeye okuyor lafın kısası, yıllarını boşa harcıyor; hasap bu kadar basit!

İMTİYAZSIZ, SINIFSIZ, KAYNAŞMIŞ!

FETÖ’cülerle, apartmandan bozma Sevgi Kelebeği Liseleri’yle başladı kıyım, yine apartmandan bozma Abuzittin Üniversiteleri’yle devam ediyor.

Ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün özellikle üzerinde durduğu ilkelerinden biridir HALKÇILIK. Bakın hangi kelimelerle anlatmış Ata’mız halkçılığı, “İmtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitleyiz.

Başka söze gerek var mı!

Politikalar ve politikacılarla ilk üç kelime yıkıma uğrarken, çarpık eğitim sistemi son balyozu koydu beynimizin tam ortasına. Sadece sondaki “Kitle” kelimesi kaldı o sözden, gözünüzün önüne getirebildiniz mi kalan o “Kitle“yi!

Babamın Parası Var Lise ve Üniversiteleri mutlu azınlığın gençlerine dirseklerini çürütmeyecek sıra, ana babalarına da ellerini kullanmadan mastürbasyon imkanı sağladı!

Seçme sınavının tüm dallarında eksi 9 (- dokuz) netle üniversite kazananlar var.

Başta çocuk gelişimi olmak üzere 2 yıllık üniversitelerde eksi puanlı öğrenciler çoğunluktaymış. Eksi 7.5 Türkçe netiyle 4 yıllık Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanan var!

Ben uydurmuyorum bunları, YÖK’ün kendi açıklaması.

4-5 yıl sonra çocuklarımızın gelişimini yönlendirecek bir nevi pedagoglar ve Türkçe öğretecek öğretmenler mevcut dandik müfredatın minimumunun altındalar.

Başka bir deyişle; eğer sınava giren bu eğitim zayiatı çocuklar cevap kağıdına sadece adlarını soyadlarını yazıp çıksalar daha yüksek puanlı bölümler kazananilirlerdi!

Dehşet verici değil mi!

ANA BABA HARÇLIĞIYLA YAŞLANMAK! 

Her çocuğun doktor, avukat, mühendis, mimar olma zorunluluğu yok.

Elektrikçi, tesisatçı, terzi, boyacı, tamirci, saraç ve benzeri mesleklerde müthiş bir açığımız var. Zanaatkar kalmadı ülkede zanaatkar! Herkes mühendis, herkes müdürlük peşinde. Yüzde biri, belki de binde biri olabiliyor. O da AKP gençlik kollarına üyeyse, gerisi ana baba harçlığıyla yaşlanıyor.

HER ŞEY PARA DEĞİL AMA! 

Olmadan da olmuyor maalesef!

Kıyma 400’e, biftek 600’e, bonfile 750 liraya dayanmış! Yerine göre simit 10-15 lira arasında gidiyor. Uçağa binmeden yiyecek olursan havaalanında 200 lira. Evet yanlış okumadınız, hatta 203 lira.

Çocuklarımızın kariyerle beraber karınlarını doyurma problemi de var.

Siz iyi bir elektrikçinin ayda 80-100 bin lira kazandığını biliyor musunuz? Kötüsü de 40-50 bin!

Priz bozuldu, elinden gelmiyorsa elektrikçi çağıracaksın öpe öpe. Hiç, “5 dakika sonra oradayım” diyenine rastladınız mı, sanmıyorum.

En basit iş priz değiştirme 250-500 arası, kablo çekerse bin kayme su içinde.

Semtler arası fark olabilir ama ortalama paça basma 100-200, fermuar değiştirme boyuna göre 150-500 lira arası. Can ciğer kuzu sarmasıysan sıra beklemezsin terzide, değilsen haftaya salı gel!

İşler yoğun anlayacağımız. Hesabı ben yapmayayım, kendiniz düşünün.

Kariyer önemli tabii ama AKP’li dayın yoksa Abuzittin’den biraz zor yaparsın.

Tüm çocuklarımızın bahtları açık, şansları bol olsun.

Visited 122 times, 1 visit(s) today