Rüyaların ekonomisti!

Aslında tek kelime yazmaya gerek yok. 70 IQ’su olan yazının başındaki fotoğrafa baktığında korkunç gerçeği kavrayıveriyor.

Marketler reklamlarını yapmak, ürünlerini tanıtmak, kampanyalarını duyurmak için arada sırada küçük kitapçıklar basıp müşterilerine ücretsiz dağıtırlar.

Bir marketin Ağustos 2022 ve Ocak 2024’te bastırdığı broşürün aynı sayfalarında, aynı markanın aynı görselle yaptığı reklam.

Arada sadece 16 ay var; bir yıl dört ay başka deyişle.

Ağustos 2022’de Torku marka ışıl işlem görmüş sucuğun kilosu 149 lira 95 kuruşmuş. Ocak 2024’te 399 lira 95 kuruşa yükselmiş.

İşte AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda cumhurbaşkanlığı da yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nas” diye tutturduğu ekonomi dahiliğinin sonucu.

İşte bir adamın gece yatıp rüyasında usta bir ekonomist olduğunu görüp sabah uyandığında koca bir ülkeyi batırmasının ardındaki gerçek.

Yüzde 170 zam!

Faiz oranları 19’ken indirmeye başladı. 9’lara geldiğinde ülkenin Merkez Bankası’nın kasası eksiye düştü!

“Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece, faiz her geçen gün, hafta ve ay inmeye devam edecektir” diye gürlemesine rağmen bugün faiz yüzde 45. Ne yazık ki o bile yetmiyor. Enflasyonun altında inim inim inliyor halkın büyük bölümü. Küçük bölümü ise gemicikleriyle oynuyor.

NE KADAR ŞAHLANDIRDILAR SİZİ! 

Tek basit sorum var…

Size çalıştığınız kurum bu süre içinde yüzde 170 zam yaptı mı?

Daha vahimi emekliler, işçiler, memurlar; bu süre içinde yani son 16 ayda maaşlarınızı Devlet yüzde 170 şahlandırdı mı?

Tamam o el işaretini biliyorum, ayıp ama ben sadece soru soruyorum.

Gerçi gazeteciliğe başladığım 80’li yıllarda meslek büyüklerim, “Okuyucuya asla soru sorma, soru işaretiyle biten başlık atma. Sen sormak için değil cevap bulmak için buradasın” diye nasihat ederlerdi. Kusuruma bakmasınlar da ben duruma bir cevap bulamıyorum, yaşıyor olsalardı onlar da bulamayacaklardı!

O BİLE FACİANIN FARKINDA! 

Pinokyo TÜİK ve Heidi ile Peter ikilisini andıran konuşmalarla ekonomimize yön vermeye çalışan atanmış ekonomistler emeklilere 2024 yılının tamamı için yüzde 37.57 zammı uygun gördüler. En ünlü ekonomist derhal sihirli değneğiyle bir yüzde 5’lik dokunuş yaparak pelerinini rüzgara bırakmış süper kahraman edasıyla ortaya çıkacakken gelen tepkilere karşılık yüzde 5’lik daha ışın bakışı attı. Yaparken de her zamanki gibi ekranlarda bağırarak değil, yedi kat kapının arkasından yaptı ek zamları.

O bile yazının başındaki fotoğrafın anlattığı trajedinin farkında, maalesef gözümüzün içine bakacak yüzü kalmamış!

Visited 109 times, 1 visit(s) today